У периоду од 15. до 21. априла 2018. године на студијској размени у Чивидалеу било је 11 ученика Треће београдске гимназије (10 ученика из одељења III 4и и једна ученица из III5) у пратњи наставнице ликовне културе, Ане Кнежевић и наставнице математике, Оливере Трипковић Вељовић.
Група је у Удине стигла у понедељак, 16. априла у 7 часова, где су нас дочекали ученици и наставници домаћини и потом одвели у Чивидале, где смо били смештени. Након времена за одмор и смештај (до 15 часова истог дана), окупили смо се у Класичној гимназији Чивидале и присустовали ученичким презентацијама о италијанском школском систему, о провинцији Удине и градићу Чивидале. Након тога уследио је обилазак виле Де Кларинчини која се налази у непосредној близини Чивидалеа, као и Словеначког мултиметијалног центра у Сан Пјетро ал Натизоне. Посета оба објекта била је веома инспиративна и едукативна, с обзиром на то да поменута вила садржи вредно сликарско и дизајнерско наслеђе, а поменути центар важан је извор информација о историји и култури словеначке националне мањине у провинцији Удине. Вила де Кларинчини, као и многе друге локације које смо касније видели, постала је обавезан школски задатак ученика III4и за оцену из предмета Ликовна култура (задатак подразумева презентацију о одређеном локалитету на италијанском језику, како би се ученици који нису били на путовању упознали са наслеђем регије, али и кратак чланак на српском језику за интернет енциклопедију Википедија, како би се обогатила база информација на српском језику о овим локацијама).
Четвртак, 19. април протекао је у посети Трста и Горице. У Трст смо пристигли возом и присустовали тематској шетњи посвећеној местима Џејмса Џојса, с обзиром на то да је овај велики писац један део свог живота провео у Трсту. Након шетње, уследило је слободно време у Трсту, а потом и полазак за Горицу. У Горици смо имали прилике да уз стручно вођење обиђемо Музеј Великог рата и Музеј моде, који се веома допао ученицима Треће београдске гимназије. По повратку у Чивидале, ученици су имали слободно време са својим домаћинима, а за наставнике била је организована, захваљујући Класичној гимназији Чивидале, и свечана вечера у ресторану близу ученичког интерната.
Читаво студијско путовање протекло је у најбољем реду. Ученици су имали прилике да обогате своје познавање италијанског језика посећивањем наставе, свакодневном комуникацијом са италијанским ученицима и породицама, али и стручним вођењима кроз све поменуте локалитете. Такође, поред усавршавања италијанског језика, имали су прилику да изузетно обогате своје познавање историје, културе, историје уметности и археологије бројним обиласцима различитих локалитета и музеја. У сврху даљег усавршавања, сада се очекују њихове презентације и текстови о помеутим објектима. Једнако као и за ученике, и за наставнице је ово студијско путовање било веома значајно због усавршавања употребе италијанског језика и познавања италијанског културно-историјског наслеђа.
Ана Кнежевић, наставница ликовне културе
Оливера Трипковић Вељовић, наставница математике