• djordje 1

11.12.2012. Ана Динчић Радуловић
18.12.2012. Марина Нешовић
25.12.2012. Горан Богдановић

Учити како програмирати, а касније то и самостално радити, лакше је него што се обично мисли.

Потребно је овладати одређеним вештинама и принципима на што једноставнији начин, како би ученици што ближе разумели значај информатичког образовања, а касније и програмирања у целини. У том смислу, као појам, рачунарство, информатика и програмирање ученицима је познат, али не у довољној мери да би самостално развили логичко мишљење и довољно добро се креативно изражавали у наведеној области.

Секција је основана управо разлога, да ученицима приближи и на креативан начин прикаже значај рачунара и могућности које пружа у савременом друштву, као и да објасни ученицима савремена кретања у рачунарству, информатици и програмирању.

ЦИЉ СЕКЦИЈЕ

Основни циљ секције је да се материја и информације из поменуте области, као и примена знања представе на начин који ће ученицима бити што прихватљивији, узимајући у обзир узраст и ниво знања ученика који варира у зависности од појединца.

Циљ секције је да ученици:

• Попуне и надограде знања из ове области стечена током школовања.
  • Стекну потребну основу за будући рад и очекиване промене у технологији.
  • Стекну представу о томе шта их чека и какви су им задаци у том раду.
  • Овладају информатичким знањем и програмским вештинама, као и принципима који ће им омогућити самостални рад у различитим програмским пакетима.
  • Проблемске задатке лако решавају применом одређених програмских пакета.
  • Креативно приступају проблему задатка и начину решавања.
  • Изразе своје жеље, представе их на свој начин, буду креативни у складу са могућностима.
  • Стекну осећај припадности групи, учествују у групном раду и подстичу исти.
  • Учествују у решавању проблема других и воде дијалог о резултатима.

ИСХОД СЕКЦИЈЕ

Ученици у раду секције треба да:

• Буду спремни за тимски рад.
  • Самостално и групно решавају проблеме и проблемске задатке.
  • Самостално користе неколико програмских пакета.
  • Буду упознати са неким од програмских језика.
  • Буду способни за практичну примену неког програмског језика.
  • Стекну могућност за препознавање и решавање сложених задатака.

СВРХА СЕКЦИЈЕ

Једина наука која је у последњих неколико деценија имала веома динамичан раст и развој је управо информатика. У том смислу информатика, као наука управо је утицала и на развој друштва у целини. Нове технологије, нови начини размишљања као и представљане података учинили су велику прекретницу како у осталим наукама, тако и у свакодневном животу. Схватили смо да је данас немогуће живети и радити без рачунара, а то подразумева и информатичко знање.

Сам експоненцијални развој ове науке утицао је и на образовање. Јавиле су се нове потребе у савременом образовању, нова схватања и начини размишљања. Све се више инсистира на логичком мишљењу, креативном решавању задатака и проблема, самосталности у доношењу одлука, као и што већем учествовању ученика у групном раду. Информатика и рачунарство управо подржавају и инсистирају на оваквом типу мишљења и деловања, па сврха саме секције управо представља развој креативног, логичког и стваралачког мишљења ученика, у заједнички постављеним задацима који би ученици схватили као игру, несвесно учећи и улазећи у појам информатике и програмирања.

Секција замишљена је као ваннаставна активност, чији би садржај и програм рада, који је осмишљен за сваки појединачни ниво, ученицима приближио појам рачунарства и програмирања и у одређеној мери омогућио да се ученици креативно изразе кроз жељене и у одређеној мери прихватљиве мултимедијалне технике као и за напреднији ниво сазнања ученика, елементарне технике програмирања. Жеља наставника је, да ученици увиде потребе савремене рачунарске науке, да стекну основна сазнања о појмовима савремених рачунарских система, као и да се упознају са различитим техникама и правцима у примени различитих софтверских пакета и програма.