Свечаност поводом дана школе
  • federsammler737
    Презентација књиге "Fietje und Arti an den Zauberflüssen"
  • vanredni
    ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ВАНРЕДНЕ УЧЕНИКЕ
  • vazna obavestenja
    Почетак школске године

PASCH пројекат

ИНФОРМАЦИЈЕ О ПАШ ПРОЈЕКТУ

ПАШ је пројекат Министарства иностраних послова Немачке, који окупља 1800 школа у целом свету, а спроводи се посредством Гете инситута. У Србији је овај пројекат стартовао 2008. године, а Трећа београдска гимназија је од почетка активна у њему. Осим наше Школе, ПАШ обухвата и гимназију „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, панчевачку гимназију „Урош Предић“, Гимназију у Ваљеву, Другу крагујевачку гимназију и гимназију „Бора Станковић“ у Нишу.

Циљ програма је подршка учењу и настави немачког језика, као и међународна и интеркултурална сарадња, а одвија се кроз следеће активности:

• организовање радионица и семинара на немачком језику (до сада су наши ученици учествовали на филмским и музичким радионицама у самој школи, на позоришном фестивалу у Румунији, еколошком кампу у Турској, као и књижевној радионици у Сарајеву);
  • стипендирању по два ученика годишње за тромесечне летње курсеве немачког језика у Немачкој;
  • бесплатном полагању испита А 1 и А 2 на Гете инситуту, као и полагању осталих нивоа са попустом од 20 посто;
  • могућности да наши ученици остваре 30 посто попуста на курсеве Гете инситута радним данима;
  • могућности учешћа наших ученика на конкурсима објављеним на ПАШ мрежи;
  • могућност добијања полустипендије за једногодишње школовање у Немачкој;
  • посредовање у понудама других организација, које нуде усавршавање ученика у учењу немачког језика (једногодишње школовање у Ксантену, организације „Герхард“ из Сомбора и сл.);
  • шестомесечног или једногодишњег боравка волонтера из Немачке у нашој Школи;
  • могућности коришћења ПАШ мреже;
  • стипендирања наставника немачког језика у иностранству;
  • опремања школе техничким средствима и књигама.

Најновија активност је била учешће у писању књиге на немачком језику „Скупљачи перја“, која је објављена у Немачкој и представљена на Сајму књига у Београду 25. 10. 2017. године. Књига је намењена немачким ученицима узраста од 8 до 12 година, као и младима који уче немачки у иностранству, а наша прича је једна од 12 прича, коју су написали ученици. Тим поводом су неки од 15 наших ученика који су писали причу, чија се радња одвија у Београду, гостовали на телевизији (Студију Б и Пинку). Приче за књигу су писали ученици ПАШ школа из три земље региона (Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије), који су се дружили са нашим ученицима приликом презентације књиге.