• nagrada
    Термини одбране радова на матурском испиту 2017. године
  • матурски испит
    Матурски испит - распоред ученика

Награда за примену у пракси

Зорана Матићевић, наставница социологије у нашој школи, освојила је друго место на конкурсу „Сазнали на семинару и применили у пракси 2016” за рад „Израда вики чланака из области социологије, шта могу да урадим?”. Конкурс је приредио Завод за унапређивање образовања и васпитања.

svaja3 - Copy (2)

Зорана Матићевић

Наставница Матићевић је била учесница акредитованог семинара Викимедије Србије „Примена онлајн вики енциклопедије на српском језику у настави и учењу”, који је био одржан 2015. године. Након семинара, Зорана је наставила да сарађује са Викимедијом Србије на пројекту Вики-гимназијалац.

– Највише ме је фасцинирала идеја о „општем добру” која је водиља у раду Викимедије Србије. Ово сам препознала као ретку вредност и то ме је мотивисало да се угледам на Википедијанце – рекла је Зорана приликом евалуације пројекта. Она додаје да је истог дана почела да размишља о томе како да имплементира Википедију у настави.

Viki_gimnazijalac_Logo_WMRS

Вики гимназијалац лого

– Оно што ме је нарочито подстакло јесте нешто што сам касније назвала малим светим Тројством постигнућа, која чине: могућност да се научи нешто из разних области (информатика, страни језик и социологија – интердисциплинарност), могућност да се учини нешто за културну баштину (проширити фонд Википедије на српском језику), могућност помагања другима да нешто сазнају (учинити нешто за другог, постати бољи) – објашњава Матићевић.

Зорана истиче да је имала пуну помоћ Викимедије Србије: отворена врата канцеларије, тј. могућност да ученици дођу кад год пожеле, организовање обука ученика у просторијама школе,  а излазили су у сурет и на Фејсбук групи, кроз коментаре, упутства и разговоре са ученицима.

Наставници Зорани Матићевић честитамо на овој награди, а надамо се да ће овај успех још више допринети ширењу и популаризацији идеја на којима Викимедија Србије ради. Резултате поменутог конкурса можете погледати овде а све објављене радове можете прочитати овде.

Аутори: Ивана Гусларевић и Небојша Ратковић, Викимедија Србије - http://blog.wikimedia.rs/?p=2953

Фото: Зорана Матићевић, приватна архива; Вики гимназијалац лого, аутора Ivan25,