• djordje 1
    Успех наше ученице у Сноуборду

ИЗВЕШТАЈ СА СТУДИЈСКОГ ПУТОВАЊА

УЧЕНИКА БИЛИНГВАЛНЕ СЕКЦИЈЕ

Студијско путовање ученика II разреда билингвалне секције изведено је у периоду од 17.02 – 22.02.2013.године. 12 ученика и два професора ( Наташа Радовановић и Биљана Мијајловић ) су , на позив италијанске гимназије  „ Павле Ђакон „ ( Liceo Ginnasio Statale“ Paolo Diacono “ ), боравили у месту Ћивидале ( Cividale del Fruli ), као гости ученика и професора. Програм боравка ученика је унапред био договорен и у потпуности реализован.

_DSC0031
 _DSC0035  _DSC0033
 _DSC0051  slika2

Ученици су били смештени у породицама ученика партнера , а професори у школском интернату ( Convitto). У преподневним сатима, сваки дан, од 8 – 12 сати, ученици и професори су били у школи, на настави ( присуствовали су часовима  историје, филозофије,италијанске  граматике , ликовне уметности ,  физике, хемије, математике, енглеског језика и религије ). Након паузе за ручак , до 13.ч. , организовани су обиласци најважнијих историјских локалитета и музеја у околини и месту  , у пратњи ученика и професора партнера :

Удине – Патријаршијски двор ( Palazzo Arcivescovile ) у коме је смештен музеј и галерија скулптура ( XIII – XVIII в,)  и слика последњег великог сликара венецијанске школе Жанбатисте Тиепола ( Museo Diocesano e Gallerie del Tiepolo ), тврђаву и цркву ( Castello di Udine e Chiesa di Santa Maria del Castello ), старо градско језгро , градску катедралу ( Duomo ), Трг Слободе….

Aквилеја – остаци античког града Аквилеје ( највећи и најбогатији град Царства после Рима ) : трг ( Il Foro ), вилe ( le case romane ), термe, пут ( La via Giulia Augusta )…. ;  Патријахална базилика ( црква која је имала кључну улогу у покрштавању великог дела средње Европе ) у којој се налазе изузетни мозаици из 4. века , паганску цркву и остатке крстионице из 5.века , археолошки музеј ( са преко 20 000 експоната из римског периода : мозаика, натписа, урни, накита, нумизматичких збирки….)

Градо – бања и туристичко место на обали мора

_DSC0048  _DSC0006
 _DSC0013  _DSC0062
 _DSC0138  _DSC0141

Ћивидале ( Cividale del Friuli )- прва престоница Лангобардске краљевине , бројни остаци богате лангобарске културе :  Лангобардски храм ( Tempietto Langobardo ),  Музеј Лангобарда ( Museo cristiano e tesoro del uomo ) , Археолошки музеј, средњовековне градске куће, базилика Свете Марије ( Basilica di Santa Maria Assunta ), Ђавољев мост ( ponte del Diavolo ), келтске јаме ( l’Ipogeo Celtico ), јеврејска четврт…

Трст – градско језгро и српску цркву Светог Спиридона.

_DSC0105  _DSC0108 _DSC0111
 _DSC0114 _DSC0116
 _DSC0119

Посебно истичемо изузетно гостопримство професора Александра Гуљемотија , Паоле Гуљемоти, Пинта Доменика , њихових колега, директора школе и његовог заменика,  као  и ученика партнера и њихових родитеља . Срдачно и топло били смо угошћени и у Трсту, у српској цркви , од стране свештеника , господина Радовића.

Наши ученици су својим понашањем и образованошћу достојно представили нашу гимназију, Београд и Србију.

Н.Радовановић и Б. Мијајловић