Свечаност поводом дана школе
  • federsammler737
    Презентација књиге "Fietje und Arti an den Zauberflüssen"
  • vanredni
    ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ВАНРЕДНЕ УЧЕНИКЕ
  • vazna obavestenja
    Почетак школске године

Гостовање проф. Lynn Marie Kirby

У четвртак, 13. фебруара, одржано је предавање на тему развоја дигиталне и концептуалне уметности у организацији Америчке амбасаде. Предавач је била проф.  Lynn Marie Kirby са универзитета у Сан Франциску. Она је током једночасовног дружења са ученицима наше школе говорила о својим пројектима који као хибриди филмске и музичке уметности представљају пресек догађаја и записа о прошлости, повезују јавно и приватно, биографске и историјске системе.

Од посебног значаја за нашу културу и уметност је њен најновији пројекат, изложба Пинг-Понг, која је приређена за београдску резиденцију амбасадора САД у Србији, Њ.Е. Мајкла Кирбија и његове супруге Саре и приказује радове америчких, српско-америчких и српских уметника, као и других уметника из целог света у чијем су деловању и радовима присутна питања као што су културна размена, превођење и корпус успомена. „Ја сам уметница и живим у Сан Франциску. Мој брат Мајкл Кирби данас је амерички амбасадор у Србији. Наш отац је такође био удипломатској служби. Као деца, живели смо у различитим градовима широм Северне Америке, Европе, Африке и Азије. Замисао да моју породицу, заједно са уметницима, укључим у стварање изложбе Пинг понг, представља начин да се бавим темом сталних промена места боравка, једне за другом и натраг, у нашим сећањима, путовањима и историји, што представља заједничко искуство које деле многи међу нама.“

„Идеју о поставци изложбе сам добила на основу породичне сторије коју ми је испричала моја рођака Наталија Павловић, рођена у Београду а одрасла у Бостону, о столу за пинг-понг у башти њене породичне куће у Београду, где су суседи долазили да играју стони тенис. Кућа је срушена за време Титове ере и породици је додељен стан у стамбеној згради соцреалистичког стила, изграђеној на истом месту. Када су се преселили, породица је сто за стони тенис из баште пренела на кров своје зграде, где су тада играли пинг-понг са својим новим суседима.“

Ученици су овом приликом могли да добију и важне информације које се тичу школовања у САД.

Марија Лазовић,

професор енглеског језика