• nagrada
    Матурски испит - распоред ученика

Двоструки терет

Двоструки терет– учење о Холокаусту и националсоцијализму и Европи

С обзиром на то да се за учешће у пројекту „ДВОСТРУКИ ТЕРЕТ – УЧЕЊЕ О ХОЛОКАУСТУ И НАЦИОНАЛСОЦИЈАЛИЗМУ У ЕВРОПИ“ пријавио велики број ученика, а да у самој представи треба да учествује двадесет петоро, одлучили смо да пружимо прилику свим заинтересованим ученицима да се баве овом темом читаве школске године.

Планирамо да у школској 2014/2015. години  у школи са ученицима организујемо:

• Састанак на којем ћемо ученике упознати са детаљима посете Бухенвалду / Вајмару.
  • Пројекције ауторског филма који говори о теми холокауста и разговор.
  • Пројекције документарног филма.
  • Рад на фотографијама – могућност асоцијативног приступа.
  • Одржаће се и радионица крајем октобра (27.10) – планиран је рад са ученицима у сарадњи са партнерима на пројекту, биће одржана предавања историчара, посетиће се места страдања у Београду (Логори на Бањици и Старом сајмишту), и организоване су радионице са драматуршкињом и редитељком у позоришту Битеф.
  • Омогућићемо и разговор са преживелим логорашима и члановима породица преживелих.
  • Разговор о књизи са блиском темом.
  • Разговор о одгледаној позоришној представи.
  • Децембар, јануар, фебруар,део марта биће посвећени припреми позоришне представе коју у оквиру пројекта приказујем јавно у марту у позоришту Битеф.
  • Разговор и утисци о одиграној представи
  • Представићемо шта су друге школе представиле у овом пројекту.
  • У јуну ученици и професори учествују у летњој школи која ће бити организована у Хрватској.
  • Од априла 2014. покренули смо групу на фејсбуку под називом Двоструки терет – радна група Београд, где ученици остављају своје коментаре, предлажу једни другима која уметничка дела се баве овом темом, и дају предлоге за рад саме секције.
  • Циљ пројекта је, па и секције, да омогући ученицима да кроз активно учешће и индивидуално истраживање уз помоћ професора и представника партнера  стекну властити приступ догађајима из времена нацистичке власти и охрабри их да прелазећи државне границе покрећу расправе о холокаусту и о расистичким нетрпељивостима. На секцији ће један од основних приступа бити мултиперспективност.

Састанци ће бити организовани сваке недеље или сваке друге недеље у трајању од два школска часа.

У раду секције учествују професори: Милош Бајловски, Јелена Кручичанин, Биљана Богојевић.